SAF-XC164S-32F40F BB Image Image may be representation.
See specs for product details.
SAF-XC164S-32F40F BBInfineon Technologies IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Part NumberSAF-XC164S-32F40F BB
Package100-LQFP
ManufacturerCypress Semiconductor (Infineon Technologies)
RoHs StatusROHS3 Compliant
Manufacturer Part NumberInfineon Technologies-SAF-XC164S-32F40F BB
DescriptionIC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
  • Specifications
  • Product Details - SAF-XC164S-32F40F BB
  • SAF-XC164S-32F40F BB Tech Specifications
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V
    Supplier Device Package PG-TQFP-100-5
    Speed 40MHz
    Series XC16x
    RAM Size 12K x 8
    Program Memory Type FLASH
    Program Memory Size 256KB (256K x 8)
    Peripherals PWM, WDT
    Package / Case 100-LQFP
    Package Tape & Reel (TR)
    Oscillator Type Internal
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)